اتصالات استیل چیست ؟

ازپرکاربردترین قطعات درخطوط لوله هستند.

از اتصالات استیل در سیستم های پایپینگ برای تغییر مسیر، گرفتن انشعابات درسایزهای(کوچکتر،بزرگتر،همسایز) وتغییرسایز استفاده میشود که وظیفه اتصال به لوله و دیگر تجهیزات خط را به عهده دارند.این قطعه درانواع مختلفی طراحی و ساخته شده وهر کدام در مناطق خاصی مورد استفاده قرار میگیرد.

براساس نوع سیال، فشار کاری خط، نوع کانکشن، متریال، حرارت میتوان فیتینگ مورد نظررا انتخاب نمود.

اتصالات با متریال های فولادی- استیل- پلی اتیلن- پی وی سی- گالوانیزه تولید و قابل عرضه میباشند.

جوشی، دنده ای، ساکت ولد، چسبی از تقسیم بندی های این قطعات بوده و بنا برنوع کانکشن قسمت مورد نظرازآنها درلوله کشی بهره گرفته میشود.

زانو – سراه – تبدیل – بوشن – مهره ماسوره – مغزی – تردولت و وردولت بخشی ازانواع فیتینگ هستند .

زانو‌ چیست ؟

زانو یکی از پر کاربردترین اتصالات در سیستم تاسیسات بوده که به دلیل نوع استفاده محبوبیت زیادی دارد. زانو بخش مهمی از لوله‌کشی تحت‌فشار بوده ومی‌تواند روی سرعت و شتاب انتقال مایعات مؤثر باشد. زانویی ها با آلیاژهای فولاد، استیل، گالوانیزه،  پی وی سی و پلی‌اتیلن تولید می‌شوند.

طراحی ساخت کانکشن زانوها به صورت جوشی ، دنده‌ای ، ساکت و چسبی بوده و در صنایع نفت ، گاز، بخار، آب و فاضلاب ، آبرسانی ، داروسازی و شیمیایی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

انواع زانو ها

جوشی (Butt Weld) که به دو نوع مانیسمان (seamless) و درزدار تولید و استفاده میشود که با جوشکاری به لبه لوله متصل میگردد. این زانو ها از طریق ضخامت (Thickness) که در اصلاح رده (schedule) بیان میشود برگزیده وبرای فشارهای کاری مختلف مورد مصرف دارند.

رده  (SCH):

SCH10 -20 -30 -STD -40 -60 -XS -80 -100 -120 -140 -160 -XXS آلیاژهای فولاد

SCH5s -10s -40s -80s آلیاژهای استیل

دنده ای (Threaded) که درانواع استاندارد رزوه به صورتNPT  وBSP مورد مصرف دارند. این نوع زانوها با توجه به فشار کاری با استفاده از استانداردهای PN یا CLASS مشخص میشوند. زانوهای دنده ای گالوانیزه و پی وی سی و پلی اتیلن برای سیستم های آبیاری

PN10 -16

Class150 -2000 -3000 -6000 -9000