شیر پروانه ای استنلس استیل جریان سیال توسط یک دیسک که در داخل بدنه شیر نصب می شود، کنترل می گردد.به نوعی از شیرهای پروانه ای که بدون فلنچ هستند، شیر پروانه ای ویفری  (Wafer)  نیز گفته می شود.

کاربرد شیر پروانه ای استنلس استیل  :

  •  محل استقرار نيروي حرارتي
  • محل استقرار نيروي هيدروليكي
  •  صنايع ، بخصوص صنايع نفت، گاز، پتروشيمي و ساير رشته‌هاي صنعتي
  • لوله كشي آب و فاضلاب

نکات :

زمانی که شیر کامال باز است دیسک مقاومت کمتری در مقابل جریان ایجادمی کند.چرخش دسته شیر به اندازه یک ربع دایره دیسک را به طور کامل در مسیرجریان سیال قرار می دهد. جالب توجه این که توانایی کنترل جریان این نوع شیرها تنها در 3۰ درجه اول چرخش است. بنابراین می بایست توجه داشت که باز کردن یک یا دو دندانه از شیرهاجریان زیادی از سیال را آزاد می کند.

شیر آلات استنلس استیل عموما به دو نوع 304 و 316طبقه بندی می‌شوند. شیر آلات استنلس استیل مدل 304 آن قابل  استفاده مواد خورنده همانند اسید و نوع 316 آن نیز علاوه بر اسیدها، تا حدی در روبه رو شدن با محلول‌های حاوی کلرید نیز مقاوم است.

پیدایش استنلس استیل :

در سال 1913  شفیلد هری برارلی به این ماده پی برد. او در حال عیارگری روی انواع متعدد فلز برای سلاح ها بود و متوجه شد که یک فولاد با دارا بودن  13٪ کروم، پس از گذرا ندن چندین ماه، گرفتار فرسایش نمی شود. در واقع او با پیدا کردن این ماده خدمت بزرگی به جهان  صنعت نمود.

کاربرد:

جنس  استنلس استیل در حالات مختلفی از ساختمان سازی ، ظروف آشپزخانه، وسایل جراحی، تا کارخانجات صنعتی بزرگ مانند پالایشگاه ، ماشین سازی و پتروشیمی کارایی دارد.