صافی استنلس استیل برای جدا سازی و دریافت ذرات جامد درون سیالات به کار می روند. سیالات هنگام عبور از لوله و اتصالات همواره به دلیل وجود مقداری ذرات جامد مانند پلیسه های لوله های مانیسمان و آشغال های سایر بخش ها آنها را حمل می کنند .که ورود این ذرات به دستگاه های مختلف صنعتی باعث آسیب رساندن به آن ها می شود.

مدل:

شیرصافی یا همان استرینر ( STERINER ) یا ( Y ) شکل هستند. در 3 مدل اتصال  کلمپی ،  فلنج دار و   دنده ای ساخته می شود.

کاربرد:

از شیرهای صافی استنلس استیل به دلیل قیمت مناسب و وزن کم و طول عمر بالا و سهولت در نصب بسیار در صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و صنایع دارویی و غذایی و دریایی استفاده می گردد.

عملگر:

عملگر این مدل شیر در خطوط لوله کشی می تواند به صورت پنوماتیک بادی و برقی باشد.

مواردی از شیر صافی استیل:

  • صافی فلنجدار استیل 304کلاس 300
  • صافی فلنجدار استیل  304کلاس 150

مزایا:

به همین علت  است که نگهداری و تعمیر شیر های صافی راحت تر از سایر شیر هاست. شیر صافی از پر مصرف ترین شیرالات است که بنا بر سایز دلخواه می توان توری هایی با سایز مناسب را روی آن ها نصب نمود.

صافی استنلس استیل عموما به دو نوع 304 و 316طبقه بندی می‌شوند. صافی استنلس استیل مدل 304 آن قابل  استفاده مواد خورنده همانند اسید و نوع 316 آن نیز علاوه بر اسیدها، تا حدی در روبه رو شدن با محلول‌های حاوی کلرید نیز مقاوم است.

پیدایش استنلس استیل :

در سال 1913  شفیلد هری برارلی به این ماده پی برد. او در حال عیارگری روی انواع متعدد فلز برای سلاح ها بود و متوجه شد که یک فولاد با دارا بودن  13٪ کروم، پس از گذرا ندن چندین ماه، گرفتار فرسایش نمی شود. در واقع او با پیدا کردن این ماده خدمت بزرگی به جهان  صنعت نمود.

کاربرد:

جنس  استنلس استیل در حالات مختلفی از ساختمان سازی ، ظروف آشپزخانه، وسایل جراحی، تا کارخانجات صنعتی بزرگ مانند پالایشگاه ، ماشین سازی و پتروشیمی کارایی دارد.