شیر آالات چدنی چیست ؟

بخش پراستفاده شیر آلات چدنی در صنعت کشاورزی و ساختمانی هستند. شیر تکه ای برای تنظیم کردن میزان مایعات و یا گازها در لوله ها هستند. شیرآلات در دنیا گونه ها ی متنوعی با کیفیت های متفاوت دارند.

فلنجدار:

این مدل شیر آلات هم دارای مزایای زیادی هستند. شیر آلات چدنی فلنجدار دو کفه فلنج دارند که به راحتی به لوله وصل می شوند. کار اصلی شیر در پروژهای آب و فاضلاب، ساختمانی و سیستم های آبرسانی و … است.

معایب:

یکی ازعیب های عمده شیرآلات چدنی این است که آن‌ها به هیچ عنوان انعطاف پذیر نیستند. تقریبا هر خمِشی چدن را می‌شکند و آن را بی‌استفاده می‌سازد. مابین فلزات، چدن معمولا مقرون به صرفه ترین گزینه به حساب می‌آید .

شیر کشویی زبانه لاستیکی. شیرهای کشویی (گیت ولو) وظیفه قطع و وصل جریان سیال را به عهده دارند .این دسته از شیرها دارای یک دیسک می باشند که به میله ای عمودی در مرکز شیر متصل بوده و به واسطه دستگیره بالای شیر جابجا می شود .پس توصیه می شود از شیرهای کشویی (گیت ولو) برای تنظیم جریان استفاده نکنید، زیرا در صورت استفاده از شیر های کشویی (گیت ولو) در حالت نیمه باز برای تنظیم جریان عبوری در شیر دچار پدیده تلاطم شده و باعث ایجاد خوردگی در دیسک شیر می شود .

شیر پروانه ای ویفری اهرمی چیست ؟

شیر پروانه ای یا باترفلای ولو اهرمی از دسته های شیر آلات چدنی میباشد که برای قطع و وصل جریان و همچنین برای تنظیم جریان  سیال مورد استفاده قرار می گیرد. بیشترین استفاده در صنعت نفت و پتروشیمی است.و این شیر در دسته شیر های ربع گرد بوده که برای تنظیم جریان مایعات غلیظ کاربرد زیادی دارد. در زمان کار کردن افت فشار کمی ایجاد می کند و به همین علت در سیستم های مانع افزایش فشار کاربرد زیادی دارد.

کاربرد شیرهای پروانه ای

  • جایگاه نيروي حرارتي
  • جایگاه نيروي هيدروليكي
  • صنايع ،علل خصوص صنايع نفت، گاز، پتروشيمي و ساير پروژهای صنعتي
  • در مورد لوله كشي آب و فاضلاب

مشخصات شیر

  •  متریال بدنه شیر پروانه اهرمی  که از جنس چدن ، فولاد، استیل ، آلومینیوم و برنز است. جنس بدنه باتوجه به کاربرد این محصول و دما و فشار سیستم تعیین می شود.
  • متریال دیسک  از جنس چدن ، آلومینیوم ، فولاد و استیل است.
  • و شفت شیر پروانه به صورت چهارگوش یا دایره ای تولید می شود.

 

شیر آلات چدنی  پروانه ای ویفری اهرمی شیر پروانه‌ای (باترفلای ولو)  از يك بدنه با يك صفحه كه در بالای آن قرار دارد، یک دیسک برای باز و بسته شدن مسیر سیال و برای آب بندی از لاستیک و یا اورینگ تشكيل شده است.  دیسک توسط شفت به شیر متصل و برای باز و بسته کردن  ۹۰ درجه می‌ چرخد و باز و بسته کردن آن بصورت اهرمی ، گیربکسی ، پنوماتیک و برقی انجام می شود . برای نوع اهرمی کافی است اهرم شیر پروانه‌ای را به اندازه 90 درجه بچرخانید تا شیر به سادگی باز و بسته شود. طراحی این شیر به گونه ای است که دیسک در موقعیت باز، كاملا در وسط قرار می گیرد و بهترین شرایط را برای عبور جریان با كمترین افت  فشار فراهم می كند. امکان نصب شیر های پروانه ای (باترفلای ولو) درتمامی حالتها (عمودی، افقی، مایل ) وجود دارد.