شیر سوزنی چدنی چیست؟

شیر سوزنی چدنی نه تنها برای قطع و وصل جریان بلکه برای تنظیم جریان عبوری سیال از شیر نیز قابل استفاده می باشد.

نام این ولو ها از طراحی دیسک و نشیمنگاه آن برداشت شده است . در شیر های سوزنی سیتی مخروطی شکل توسط ساقه شیر حرکت می کند .  و بر روی نشیمنگاه می نشیند . و باعث قطع عبور جریان می شود . مقاومت زیادی در برابر جریان سیال دارند . و حتی در صورت باز بودن کامل شیر افت فشار زیادی دارند .

کاربرد:

شیرهای گلوب محصولاتی هستند .  که در تمام خط های لوله کشی مورد استفاده قرار می‌گیرند . و بعنوان یکی از مهم ترین اقلام در تاسیسات ساختمانی شناخته می‌شوند.

شیرسوزنی یا نیدل ولو معمولا دارای پورتهای کوچکی است . که به دلیل پلانگر سوزنی شکلی که دارند, قادرند تا فلوی سیال را بصورت دقیق و کامل تنظیم و کنترل کنند.

این محصول با توجه به شکل سوزنی شکل و خاصی که دارند  . معمولادر مسیر هایی نصب و اجرا می‌شوند که کنترل دبی در آن قسمت مورد استفاده است.

متریال بدنه:

جنس غلاف شیرها بر اساس کاربرد مشخص شده است . متدوال ترین متریال سازندۀ غلاف شیر گلوب، برنج و فولاد ضدزنگ است .  چون که دامنه مقاومت شیمیایی گسترده ای دارند.

دما :

گلوب ولوها برای دمای کم و زیاد مناسب هستند . ضروری است . که جنس غلاف و جنس ماده آببندی را علل خصوص برای دماهای بسیار بالا به درستی انتخاب کنید .  تا شیر بتواند دوام لازم را در آن شرایط داشته باشد. دوتا از متداول ترین مواد آببندی تفلون برای دامنه دمایی منفی 54 تا 232 درجه سانتی گراد و polyetheretherketon برای افزایش مقاومت دمایی تا 315 درجه سانتی گراد می باشد.

فشار کاری:

یک شیر مناسب وابسته به شناخت الزامات کاربردی برای فشار در سیستم است . شیرهای سوزنی قدرتمند می توانند . فشار 4000/ تا 5000 psi (معادل 275 تا 413 بار ) را در دمای 38 درجه سانتی گراد تحمل کنند.

برای اتمسفر بالاتر مانند کاربردهای هیدرولیکی اتمسفر بالا، شیرهایی با کارایی بالا وجود دارند.  که می توانند تا فشار 689 بار را در دمای 38 درجه سانتی گراد تحمل کنند . طراحی های خاصی نیز برای گلوب ولو وکیوم برای فشار پایین وجود دارد.

هنگام بستن این شیر باید دقت شود . از بیش از حد سفت کردن دستگیره آن خودداری شود. زیرا به نشیمنگاه فشار وارد آمده و باعث آسیب به قطعات آب بندی ولو ها می شود.

شیر سوپاپی (سوزنی) 90 درجه:

مدلی از شیرهای سوزنی است  . که  ورودی و خروجی آن با زاویه 90 درجه نسبت به هم قرار گرفته و جریان سیال یک حرکت با زاویه 90 درجه در درون شیر انجام می دهد . و ضریب جریان این نوع شیرسوپاپی پایین تر از شیر سوپاپی نوع 45 درجه  می باشد .

این نوع ولو ها برای خطوطی که جریان سیال پالسی و جهنده دارند مناسب است . زیرا طراحی این نوع شیر به گونه ای است . که توانایی کنترل ضربات سیال ناشی از این نوع جریان های سیال را دارند.