شیر پروانه ای یا باترفلای ولو چیست؟

یک نوع شیر با عمل چرخشی است. این نوع ولوها علاوه بر عمل قطع و وصل جریان، تنظیم مقدار حجم جریان (دبی) را نیز انجام می دهد.
دیسک مدوری که بعنوان قطعه باز و بسته کننده مسیر استفاده می شود . به یک شفت متصل است . که با چرخش اهرم تحریک و با حرکت 90 درجه اهرم شیر باز یا بسته می گردد. در مواردی که شیر های  باترفلای ولو  بزرگ است . به جای اهرم تحریک که به شفت متصل است  . از یک فلکه که به جعبه دنده متصل می باشد استفاده می شود. با چرخاندن فلکه نیرو به جعبه دنده منتقل و نهایتا به شفت متصل به دیسک انتقال میبابد.
باترفلای ولوها برای حجم زیاد جریان سیالات بویژه گازها استفاده می شوند. از نظر وزنی بسیار کم وزن تر نسبت به شیرهای مشابه هستند  . و جای کمی را اشغال می کنند. هزینه سرویس و تعمیرات این نوع شیر بسیار کم است . زیرا تعداد قطعات آن کم است . ضمنا این شیر از لحاظ سرعت عملکرد عالی و سریع العمل است. شیر های پروانه ای مورد ایده آلی، برای قطع و وصل جریان های با حجم زیاد هستند . و معمولا در خطوطی که قرار می گیرند . مجرای داخلی شیر تقریبا با قطر داخلی خطوط یا لوله ها هم سایز هستند.

انواع شیرهای پروانه ای

ویفری (Wafer Type Butterfly Valve )
لاگ تایپ (Lug Type Butterfly Valve )
فلنج دار (Flanged Type Butterfly Valve )

انواع شیر پروانه ای

شیر پروانه ای ویفری چیست:

 باترفلای ولو ویفر تایپ برای قطع و وصل جریان وهمچنین برای تنظیم جریان  سیال مورد استفاده قرار می گیرد. در تمامیه صنایع مورد استفاده قرار میگیرد و این شیر در دسته شیر های ربع گرد بوده که برای تنظیم جریان مایعات غلیظ کاربرد زیادی دارد. در زمان کار کردن افت فشار کمی ایجاد می کند و به همین علت در سیستم های مانع افزایش فشار کاربرد زیادی دارد.
طراحی این نوع از شیرها به صورتمی باشد که بین دو فلنج متصل به لوله های خط قرار گرفته و بوسیله پیچ و مهره به هم متصل میگردند که به این نوع بین فلنجی نیز گفته می شود.

شیر پروانه ای ویفری

جدول متریال های مورد استفاده در اجزاء شیرهای پروانه

اجزاء شیر پروانه ای

دیسک لاینر بدنه
چدن با روکش کروم EPDM فولاد
استیل 304 NBR چدن
استیل316 PTFE استیل
روکش لاستیکی VITON برنز
روکش PTFE UPVC
PTFE PVC
UPVC PE
PVC
PE

مشخصات

 •  بدنه شیر پروانه اهرمی  که از جنس چدن ، فولاد، استیل ، آلومینیوم و برنز است. جنس بدنه باتوجه به کاربرد این محصول و دما و فشار سیستم تعیین می شود.
 • دیسک  از جنس چدن ، آلومینیوم ، فولاد و استیل است.
 • و شفت شیر پروانه به صورت چهارگوش یا دایره ای تولید می شود.

مزیت:

 • جایگاه نيروي حرارتي
 • در مورد لوله كشي آب و فاضلاب
 • جایگاه نيروي هيدروليكي
 • صنايع ،علل خصوص صنايع نفت، گاز، پتروشيمي و ساير پروژهای صنعتي

شیر پروانه ای فلنجدار گیربکسی چیست:

 باترفلای ولو گیربکسی برای قطع و وصل جریان و همچنین برای تنظیم جریان  سیال مورد استفاده قرار می گیرد . بیشترین استفاده در صنعت نفت و پتروشیمی است. و این شیر در دسته شیر های ربع گرد بوده  که برای تنظیم جریان مایعات غلیظ کاربرد زیادی دارد. در زمان کار کردن افت فشار کمی ایجاد می کند . و به همین علت در سیستم های مانع افزایش فشار کاربرد زیادی دارد.

مشخصات شیر

 •  متریال بدنه  که از جنس چدن ، فولاد، استیل ، آلومینیوم و برنز است. جنس بدنه باتوجه به کاربرد این محصول و دما و فشار سیستم تعیین می شود.
 • جنس دیسک  از جنس چدن ، آلومینیوم ، فولاد و استیل است.
 • متریال گیربکس در دو نوع حلزونی و پیچی تولید  می شود.
 •  و شفت  به صورت چهارگوش یا دایره ای تولید می شود.
 • هندویل شیر پروانه گیربکسی