عملگرها و کاربرد آنها

کاربرد عملگر چیست؟

عملگرها ” Actuator ” از پر کاربردترین تجهیزات فرمان از طریق باد ، برق ، روغن برای باز و بسته  نمودن شیرآلات VALVE خطوط لوله و خطوط تولید میباشند . عملگر تجهیزاتی برای نصب بر روی انواع مختلف از شیرآلات هستند و بنا به طراحی هر کدام عمل خاصی را به عهده دارند.

در شیرهای دستی (Manually Operated)، اپراتورها و پرسنل حاضر در کارگاه ، انرژی لازم باز کردن، بستن یا تغییر حالت شیر را تامین می کنند.به دلایلی ممکن است نتوان از روش دستی برای کنترل شیرهای صنعتی استفاده کرد، در اینگونه موارد لازم است روش مکانیزه مناسبی برای کنترل و تحریک شیر به کار برده شود. برای این کار باید قطعه اضافی بنام عملگر یا اکچویتور بر روی شیر نصب گردد.

عملگر را میتوان به روش دستی ، مثلا با فشار دادن یک دکمه از روی تابلوی فرمان و یا به صورت کاملا اتوماتیک از طریق ارسال سیگنال از سیستم کنترل تحریک نمود.

دلایل استفاده از عملگر در یک شیر :

روش کنترل در فرآیند تولید.
قابلیت دسترسی به شیر و یا در صورت لزوم کنترل آن از راه دور.
نیاز به قطع عملکرد سیستم در موارد ضروری از یک محل امن.
گشتاور زیاد مورد نیاز برای باز کردن و یا بستن شیر.

انواع عملگرها :

  • خطی (Linear)
  • دورانی یا زاویه محدود (Part-turn)
  • دورانی پیوسته  (Multi-turn)

انواع سیستم های تحریک شیر یا انرژی تحریک:

  • پنوماتیکی
  • الکتریکی
  • هیدرولیکی

مزایای عملگر پنوماتیک:

احتمالا” پر مصرف ترین عملگرها در شیرهای صنعتی هستند. زیرا نسبتا” ارزان و انرژی مورد نیاز آنها در اغلب کارگاها موجود است. ساختار ساده ای نسبت به انواع مشابه الکتریکی و هیدرولیکی شان دارند. زیرا تعمیر و نگهداری آنها آسان تر خواهد بود.

 کاربردعملگر الکتریکی:

مدرن مجهز به موتورهای الکتریکی  هستند. کهمی توان از آنها برای به به کار انداختن دستی و از راه دور شیرهای صنعتی استفاده کرد .این قطعه در انواع و سایزهای مختلف عرضه می شوند .از یک موتور الکتریکی سیستم کنترل ، گیربکس ، سوئیچهای حدی تشکیل می شوند. از جمله مزایای عملگر الکتریکی می توان به عملکرد روان ف پایداری، ایجاد گشتاورد های زیاد یکنواخت اشاره کرد . اینگونه عملگرها ، مشکل سیال قابل تراک وجود ندارد.

خلاصه ای از عملگر هیدرولیکی:

عملگرهای هیدرولیکی و الکترو هیدرولیکی دارای ساختاری صلب ، عملکردی مطمئن و کورس حرکتی دقیق هستند . اغلب این قطعات به خوبی نسبت به فضای خارج آب بندی شده اند. و می توان از آنها با اطمینان در محیط هی مرطوب استفاده کرد . البته این عملگرها گران قیمت هستند . و احتیاج به مراقبتهای بیشتری به هنگام کار دارند.

 

شرکت کیسان فرا ساحل انرژی کالا از مرحله برآورد پروژه تا استفاده نهایی از محصول کنار شماست.

هدف ما تامین و تجهیز انواع فیتینگ با ارائه بهترین خدمات مشاوره ای برای شما عزیزان می باشد.

کیسان فراساحل انرژی کالا تامین کننده . تخصصی ملزومات صنایع نفت و گاز ، پتروشیمی ، فولاد و معادن