فلنج  چیست ؟

 FLANGE  برای اتصال شیرآلات ، لرزه گیرها و پمپ ها به خطوط لوله مورد استفاده قرار می گیرند .برای مسدود کردن و یا اصطلاحا کور کردن در انتهای خط نیز از فلنج بهره میبرند .فلنج ها تجهیزاتی به شکل دایره مانند هستند و بنا به طراحی هر کدام عمل خاصی را به عهده دارند  . به طور معمول به صورت جفت استفاده می شوند و با کمک وسیله ای بنام واشر که وظیفه آب بندی را دارد به همراه پیچ و مهره به یکدیگر متصل می شوند . سهولت در تعویض واستفاده برای فشارهای مختلف از مزیتهای این قطعات می باشد .

موارد مهم در انتخاب فلنج :

فشار کاری بر اساس pn  یا class

Pn 10 – 16 – 25 – 40

Class 150 – 300 – 600 – 900 -1500 – 2500

متریال ها  :

کربن استیل – استنلس استیل – پی وی سی

انواع FLANGE :

گلودار  Welding Neck  –  اسلیپون   Slip On  – ساکت  Socket Weld  –  کور  Blind – دنده ای   Screw  – اوریفیس   Orifice  – عینکی   Spectacle   – لبه دار   Lap Joint

استانداردها :

ANSI B16.34

ISO

 فلنج گلودار ( WN) :

یکی از پر مصرف ترین هاست که دارای یک گردن مخروطی شکل می باشد ، برای اتصال باید انتهای قطر این گلویی  با لوله ضخامت یکسانی داشته باشد و به صورت لب به لب به لوله جوشکاری گردد .

کاربرد این قطعات در دمای منفی صفر و برای فشارهای کاری بالا می باشد و از مزایای آن هزینه کم و استفاده در مکانهای ارتعاشی و دارای تنش های ضربه ای می باشد .

فلنج اسلیپون ( SO ) :

فلنج اسلیپون به گونه ای طراحی شده که لوله در داخل این قطعه قرار گرفته و با استفاده از جوشکاری به لبه بیرونی و داخلی آن متصل میگردد .

استاندارد مورد استفاده ASME  بوده و در فشارهای کلاس 150 و 300 مغدور می باشد . مکانهایی که نمیتوان از WN بهره برد این قطعه مورد مصرف قرار می گیرد .

 فلنج کور ( BLIND ) :

برای مسدود کردن در انتهای خطوط و یا شیرها مصرف میگردد . در مکانهای دارای ضربه قوچی و یا درجه حرارت به جای این قطعه از فلنج گلودار به هم راه درپوش ( کپ ) استفاده می شود .

فلنج ساکت ( SW )  :

به طور معمول این نوع تا سایز 2 اینچ  استفاده می شود . اتصال آنها بصورتی است که لوله داخل آنها قرار گرفته و از لبه به فلنج جوشکاری می شود ولی اگر از داخل و بیرون این عمل صورت گیرد مقاومت استاتیکی تا 50 درصد نسبت به SO  در برابر خستگی بیشتر می شود .

فلنج دنده ای :

طراحی این فلنج به گونه ای بوده که قسمت داخلی قطعه به طور کامل و با استاندارد NPT رزوه شده و از این طریق به دنده سر لوله متصل می گردد ولی برای جلوگیری از نشتی سیال از بین رزوه ها میتوان پس از نصب کردن لوله  آنها را به هم جوش داد .

مورد استفاده این قطعات به طور معمول تا سایز 1/2 1 اینچ می باشد .