فلنچ کور کربن استیل چیست؟

فلنچ کور کربن استیل (BLIND) یکی از انواع پر مصرف فلنج ها می باشند . این نوع از فلنج ها دارای هیچ گونه سوراخی نبوده و به منظور مسدود کردن  و یا کور کردن خط مورد استفاده قرار می گیرند. که برای اتصال به خط لوله به وسیله پیچ و مهره به فلنج متصل بر روی خط اتصال میابند . فلنج های کور(BLIND) کربن استیل از نظر فشار داخلی و بار بر روی پیچ ها مخصوصا در اندازه های بزرگتر نسبت به تمام فلنجهای دیگر تحت فشار بیشتری قرار می گیرند و چون مکانیزم فشار تنش در این نوع فلنجها تنش خمشی در مرکز موثر است از این نظر مقدار تنش نسبت به فلنج های دیگر بیشتر انتخاب می شود. در خطوطی که درجه حرارت مورد مهمی محسوب میشود و یا در خط مورد ضربه قوچی (Water hammer ) وجود داشته باشد بجای فلنج های کور(BLIND)  از ترکیب فلنج های گلودار(WELDING NECK) به همراه کپ یا درپوش استفاده می گردد.

مشخصه فلنج کور:

فلنج کور به عنوان یک مسدود کننده موقت مسیر سیال عبوری با نوع اتصال پیچ و مهره روی خطوط پایپنگ به فلنج و شیرآلات نصب می شود. به‌طور کلی می توان گفت این فلنج از انواع اتصالاتی به شمار می آید .که دارای استفاده گسترده در صنایع متنوع است. این محصول به صورت یک صفحه گرد با سوراخ هایی در اطراف آن می باشد. از عمده ترین مزایای این نوع فلنج می توان به امکان تولید آن در اندازه های متعدد بر اساس نیاز مشتری اشاره کرد . مقاومت نسبتا بالا در مقابل دمای بالا از خاصیت های مهم این محصول محسوب می شود از این رو برای مکان هایی با دمای سیالات بالا برجسته  ترین گزینه می باشد.

گونه های فلنج کور

فلنج های کور از نظر جنس  مواد اولیه مورد استفاده در ساخت آن به انواع مختلف طبقه بندی می شود. که  از جمله انواع این محصول می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. پلی اتیلن
  2. کربن استیل
  3. فلزی
  4. آهنی
  5. استنلس استیل

یکی از پراستفاده ترین  فلنج های کور، فلنج کربن استیل است. فلنج های کور پلی اتیلن و استنلس استیل در صورتی مورد استفاده قرار می گیرند که سیال داخل خطوط لوله، خورنده باشد. در خطوط فشار پایین نیز می توان از فلنج های کور آهنی استفاده کرد.